carbon:phone-voice Path Copy 8 88653 fluent:send-24-regular Fill 4 Fill 1 Fill 1 Combined Shape akar-icons:search codicon:mail codicon:location

Baş ağrısı

Başın belli bir bölümünden ya da boynun üst kısmında oluşan ağrı Baş ağrısıdır. Bir anda veya yavaş yavaş kendini belli eden baş ağrısı yaşam kalitemizi düşürür. Zonklayıcı, sıkıştırıcı ve baskın şekilde olan baş ağrısı rahatsızlık veren bir durumdur. 

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Bu durumu hafifletmek ya da tamamen kurtulmak için ilaca başvurmak her zaman istediğimiz ve önerilen bir durum değildir. En başta uyku düzenimizi oluşturmakla başlayabiliriz. Gündüz uyuyup gece oturmak, aşırı uyumak, aç ve susuz kalmak, uykuyu alamamak baş ağrısına sebep olur. Gün içinde kestirmek dikkatinizi arttırır, hafızanızı güçlendirir ve daha dinç olmanızı sağlar. Yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Uzmanlar günde 2-3 litreye kadar su içmeyi öneriyor. Direkt olarak su tüketmekte zorlanıyorsanız, suya limon, elma gibi hoşunuza giden tatlarla aroma katabilirsiniz. Aromatik yağlar kullanmak baş ağrınızı geçirdiği gibi ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirir. Papatya, lavanta, ada çayı, yeşil çay gibi bitki çayları ağrı kesici özelliği sayesinde baş ağrınızı hafifletecektir. Başın tepe bölgesine, şakaklara ve alın bölgesine soğuk ya da sıcak su torbası uygulamak bunun yanında masajla bunu desteklemek baş ağrınızı hafifletecektir. Ilık duş almak, stresten uzak durmak, gürültüyü azaltmak, bulunduğu ortamın ışığını düzenlemek, ağır yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durarak baş ağrısının önüne geçebilirsiniz. 

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı toplumda sıkça görülen bir şikayettir. Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının hayati bir tehlikesi yoktur. Öncelikle ağrının altında yatan sebebe odaklanmak gerekir. Baş ağrısı erkeklere kıyasla kadınlarda daha çok görülür. Stres, açlık, susuzluk, yorucu aktivite, sigara dumanı, alkol, regl dönemi baş ağrısına neden olan faktörlerdir. Soğuk kompres yapmak gerilmiş olan kaslarınızı gevşeterek rahatlamanıza yardımcı olur. Soğuk presi masajla desteklemek de ağrınızın gecikmesini ve hafiflemesini sağlayacaktır. Ilık duş alın ve dinlenin. Bununla birlikte bol bol su tüketmeye dikkat edin. Düzenli uyumaya ve uykunuzu almaya özen gösterin. Sürekli yorgun hissetmek ve uykusuz kalmak bas ağrısına sebep olur. Düzenli egzersiz yaparak vücudunuzdaki yorgunluğu atar ve daha dinç hissedersiniz. Bu yöntemler uygulandığında geçmeyen şiddetli baş ağrınız için bir uzmanla görüşmeniz önerilir. 

Zonklayıcı Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı beklemediğimiz bir zamanda ortaya çıkar ve dayanılmaz hale gelebilir. Zonklayıcı baş ağrısını geçirmek için Türk kahvesi, kafeinli çay, nescafe, çikolata gibi kafeinli gıdalar tüketin. Doğrudan şakak bölgenize yapacağınız sıcak ya da soğuk pres baş ağrınızı hafifletir ve uyuşturur. Günlük tükettiğiniz su 2 litrenin altında ise su içme alışkanlığınızı değiştirin. Mide rahatsızlığınız yok ise elma sirkesi de başınız ağrıdığında ağrı kesici etkisi gösterecektir. Limonlu su içmek, kahve ve çay içmek, akupunktur yaptırmak ve masaj yapmak baş ağrısını hafifletir. Akupunktur ağrı eşiğinizi yükselterek ağrının gelmemesini ve gelme süresini geciktirir. Geçmeyen ve gittikçe ağırlaşan baş ağrılarınız için ilaç kullanımından önce bir uzmana danışmanız önerilir.

Migren Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Migren her yaşta görülebilen, çoğunlukla ergenlikte rastlanan ve ilerledikçe sıklığı azalan, sürekli veya tekrarlama durumu olan baş ağrısı türüdür. Düzensiz beslenme ve düzensiz uyku migreni tetikleyen durumlardır. Alkol kullanmak, fazla çay ve kahve tüketmek, kızarmış yağlı yiyecekler, aşırı ışıkta çalışmak ve aşırı ışığa sürekli bakmak, yoğun parfüm ve sigara kokusuna maruz kalmak, yüksek sesle müzik dinlemek veya yüksek sesli ortamlarda bulunmak ve mevsimsel değişiklikler gibi migreni tetikleyen birçok durum vardır. Bunlardan kaçınmak migren ataklarının sıklığını azaltır. Sıcak suya damlattığınız 10-12 damla lavanta yağının buharında kalmak ya da lavanta çayı içmek baş ağrınızı geçirir. Zencefil, zerdeçal, veba otu, Chia tohumu, Limonlu su, biberiye, melisa çayı, nane gibi bitkisel yöntemlerde ağrı kesici görevi görür. 

Hamilelikte Baş Ağrısın Ne İyi Gelir?

Hamilelikte hormonlarda değişiklikler meydana gelir. Mide bulantısı ve baş ağrısı sıklıkla görülür. Hamile annelerin aşırı duygusallıkla birlikte gelen baş ağrısına karşı bol su tüketmeli, yürüyüş yapmalı, ılık duş almalı ve aşırı ışığa maruz kalmamalı. Loş bir odada dinlenmeli ve karnını sıcak tutmalı. Çikolata, kahve ve alkol tüketmek, peynirli hamur işleri hamilelik döneminde baş ağrısını tetikleyebilir. Anne adayı bol bol dinlenmeli ve düzenli beslenerek yediklerine dikkat etmelidir. Açık hava da hafif yürüyüşlere çıkmak baş ağrısını hafifletir. Soğuk ya da sıcak kompres yapmak, elma tüketmek, doğru kıyafet seçimi yapmak tavsiye edilir. Nane yağı veya lavanta yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Hamilelikte ilaç kullanımı risklidir. Yukarda bahsettiğimiz doğal yöntemlerle baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Geçmeyen baş ağrısı için doktorunuza danışın.

Aşırı Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı insanı günlük hayatında uğraştıran ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı yaşayan kişi bu rahatsızlıktan en hızlı şekilde kurtulmak ister. Ne zaman geleceği ve ne zaman biteceği belli olmayan baş ağrısını sonlandırırken ağrının sebebine de bakmak gerekiyor. Saçlarınızın ıslak kalması, yüksek ışığa maruz kalmak, stres, ağır yiyecekler tüketmek, ağır kokular, aşırı ses, düzensiz beslenme, susuzluk, açlık, düzensiz uyku, yüksek tansiyon gibi birçok sebebi olabilir. Peki bu ağrıdan en hızlı nasıl kurtulabiliriz? Kafeinli içecekler tüketmek, soğuk veya sıcak kompres yapmak, yoga yapmak, masaj yapmak ve bu masajı nene ve lavanta yağı ile desteklemek baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Maden suyu ve hindistan cevizi suyu vücudunuzdaki su miktarını dengelemede yardımcıdır.

Oruçluyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oruçluyken baş ağrısı yaşamak korkulacak bir durum değildir. Susuz ve aç kalmamız en baş sebeptir ve bu bizi yorgun düşürür. Oruçken başımız ağrıdığında masaj yapmak, uyumaya çalışmak, soğuk veya sıcak kompres yapmak, loş bir odada gözlerimizi dinlendirmek, baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında kalan eklem noktalarına hafifçe bastırarak baş ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Sahurda yeterli ve dengeli beslenmeye, sıvı alımına dikkat etmeye, sizi yorgun düşürecek aktivitelerden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Baş ağrınız oluyorsa oruçluyken bol bol dinlenin. Aşırı baş ağrınızın sebebi eğer açlık ise oruç tutma konusunda kendinizi zorlamayın. Ama aç kalmanız baş ağrınızı etkilemiyorsa orucunuzu tutabilirsiniz. Ramazan ayında beslenme şeklinize de dikkat etmelisiniz. Eğer bunlara dikkat etmeniz durumunda baş ağrınız hala geçmiyorsa bir uzmana danışmalısınız. 

Baş ve Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gözümüzün arkasında hissettiğimiz baş ağrısı, hepimizin zaman zaman yaşadığı bir durumdur ve ciddi bir durumun habercisi olabilir. Ağrı kesicilerle hafifletmeye çalıştığımız ağrı vücutta çeşitli rahatsızlıkların uyarısı olabilir. Baş ağrısı türlerinden Migren, gözlerin arkasındaki baş ağrısının sebeplerindendir. Gözde yanma ve kaşınma hissediyorsanız bu bir cisim batması ya da enfeksiyon olabilir. Ama gözde zonklama, acı, sızlama ve batma varsa bu göz ağrısı dikkate alınmalıdır. Ağrı kesici kullanarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Gözde şiddetli ağrı görme duyusuna zarar verebilir bu gibi durumlarda da acil müdahale gereklidir. Geçmeyen baş ve göz ağrınız için bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Gebelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte baş ağrısı, ilk aylarda kusma, mide bulantısı, hassasiyet, koku, baş dönmesi gibi belirtilerle birlikte çok sık görülmektedir. Bunun sebebi düzensiz uyku, hormonal değişiklikler, karnın büyümesi gibi sebepler olabilir. Bol bol su tüketerek vücudun su ihtiyacını karşılamak gerekir. Gebelikte beslenmede çok önemlidir, öğün atlamadan düzenli yemek yenilmelidir. Açık havada yürümek, ılık duş almak ve loş ışıklı odada dinlenmek baş ağrınıza iyi gelecektir. Kendinizi yormayın ve bol bol dinlenin. Nane ve lavanta yağı ile yapacağınız masaj baş ağrınızı hafifletecektir. Başınıza soğuk veya sıcak pres uygulayın. Gebelikte ilaç kullanmak risklidir. Geçmeyen baş ağrılarınızın olması dahilinde uzmana başvurmanız önerilir. 

Sinüzit Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit, sinüs boşluklarının iltihaplanmasıdır. Kış aylarında kendini belli eden sinüzit, yaşam kalitemizi düşürür. En belirgin olan belirtisi geniz akıntısı ve baş ağrısıdır. Tuzlu ve karbonatlı suyu burnundan çekmek daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Bol sıvı tüketmek mukus tabakasını inceltir, duş almak, saçın ıslak bırakılmamasına dikkat etmek, yüze bir bez ile sıcak pres yapmak ve sağlıklı beslenmek sinüzite iyi gelir. İşaret parmağınızla akupunktur noktasına masaj yapmak, sıcak içecekler içerek burun akıntısını arttırmak sizi rahatlatır. Kahve, çay ve yeşil çay gibi bitkisel çayları tüketebilirsiniz. Evde bunları uygulayacak vaktiniz yoksa eczanede satılan burun spreyi tercih edebilirsiniz. 

Enseden Gelen Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Migren, duruş bozukluğu, tansiyon ve boyun fıtığı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ense ağrısı aynı zamanda çok şiddetli ise tümör belirtisi de olabilir. Bununla beraber çift görme, net görememe ve kusma gibi etkenler meydana gelir. Diğer türlü baş ağrılarında olduğu gibi açlık, susuzluk, stres ve yorgunlukta başın arka kısmında ağrı yapabilir. Uyku düzeninizi oluşturun ve güne erken başlayın. Gece oturup gündüz uyumak yaptığımız en büyük yanlışlardandır. Sağlıklı ve düzenli beslenmeliyiz. Günde 2-3 litreye kadar su içmeye dikkat edin. Kokuları ile vücudu ve ruhu rahatlatan aromatik yağlar baş ağrısına da iyi gelir. Enseye soğuk veya sıcak presler yapın ve masajla destekleyin. 

Adetliyken Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısının birçok sebebi vardır ama kadınlarda görülen en büyük sebep adet dönemidir. Adetin 2. Gün öncesinden ve ilk 3 günü içinde görülen baş ağrısı saf regl migrenidir. Bu şekilde bir ağrınız varsa baş ağrısı günlüğü tutmalısınız. Adetinizin kaç gün öncesinde ya da kaç gün sonrasında başınız ağrıdı, ne kadar sürdü, hangi ilaçları kullandınız ve ne sonuç aldınız gibi. Alacağınız notlar doktorunuzun size uygulayacağı tedavi açısından önemlidir. Regl dönemindeki migren atakları, normal migren atağına göre daha şiddetlidir. Migren atağının uzun sürmesi ve şiddetli geçmesi zor bir süreçtir. Doktor onaylı doğum kontrol hapı ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Adetliyken baş ağrısı için ağrı kesici kullanın. Ağrı kesici kanamanızı tamamen kesmez sadece bir miktar azaltabilir. Bol su tüketin. Beslenmenize dikkat edin. Sebze meyve ağırlıklı beslenin. Düzenli uyuyun ve açık havada yürüyüş yapın. Ilık duş ve bitki çayları da adetliyken baş ağrısı için iyi gelecektir.

Boğaz ve Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı toplumda sık görülür. Bol su ve ılık içecekler tüketmeliyiz. Et veya tavuk sulu çorbalar vitamin açısından önemlidir. Ilık suya bal karıştırıp içtiğimizde boğanızı yumuşatır ve ağrılarınızı hafifletir. Yutkunma zorluğu çekenler içinde ballı su çok iyi gelir. Yarım çay kaşığı tuzu bir su bardağı suya karıştırın ve gargara yapın. Mikrobu kırar ve ağrılarınızın hafiflemesine yardımcıdır. Uykusuz kalmak, düzensiz beslenmek, susuz kalmak, ağır yiyecekler tüketmek, alkollü içecekler, sigara dumanı, yüksek ışık ve gürültü baş ağrısına sebep olur. Baş ağrısından kurtulmak için açık havada yürüyüş, egzersiz, bol sıvı tüketimi, öğün atlamama, loş ışık da dinlenmeyi, ılık duş, bitki çayları ve stresten uzak kalmanızı öneririz. Bu yöntemler denendikten sonra hala geçmeyen baş ve boğaz ağrınız olursa doktorunuza başvurun.

Sürekli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrılarının nedeni migren ve sinüzit olduğu bilinmektedir. Ne zaman ağrıyacağı ve ne zaman biteceğini bilmediğimiz baş ağrısı günlük rutinimizi zorlaştırır. Yeterli miktarda sıvı almaya, dengeli ve düzenli beslenmeye, saçımızı ıslak bırakmamaya dikkat etmeliyiz. En az yarım saat egzersiz yapmalıyız. Açık hava da yürüyüş yapmak, ılık duş almak, bitki çayı tüketmek ve aromatik yağlarla masaj yapmak baş ağrınızı hafifletecektir. Ağrının geçmesi için sürekli ilaç kullanmak vücuda zarar verir. Ağrılarınızı takip edin ve baş ağrısını önemseyin, çünkü altında başka sebepler yatabilir.  Çok geç kalmamak adına sürekli ağrı kesicilerle geçiştirmek yerine bir uzmanla iletişime geçmek daha sağlıklıdır.